Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Plasma nebo LCD

PLASMA

Plazma TV - technologie PDP (Plasma Display Panel)

Abychom pochopili princip plazma displejů, musíme nejdříve objasnit, co je to plazma a jakou funkci má u technologie PDP (Plasma Display Panel). Hmota, jak ji známe, se skládá z atomů, zatímco plazma je skupenstvím složeným z iontů a elementárních částic. Protože není plazma plynem, kapalinou ani pevnou látkou, nazývá se někdy čtvrtým skupenstvím.
V klidovém stavu se v plazma displejích nachází plyn, resp. se jedná o směs vzácných plynů jako je argon, neon či xenon. Jsou to elektroneutrální atomy, čili musíme najít způsob, jak z nich vytvořit plazmu. Ten je jednoduchý – do plynu se pustí elektrický proud, čímž se objeví mnoho volných elektronů. Srážky mezi elektrony a částicemi plynu ústí v to, že některé atomy plynu ztratí své elektrony a vznikají tak kladně nabité ionty. Spolu s elektrony tedy získáváme plazmu.
Tím, že máme vytvořeno elektrické pole, začnou se jednotlivé nabité částice pohybovat ke svým opačným pólům – plynové ionty k záporně a elektrony ke kladně nabitému pólu. V plazmě tedy dochází k tzv. chaotickému pohybu a jednotlivé částice se začnou srážet. To způsobí, že plynové ionty se dostávají do excitovaného stavu (nabitého) a poté uvolní foton, tedy světlo.
Plazma displeje jsou tedy aktivní a své světlo samy vyzařují (na rozdíl od podsvětlovaných LCD displejů). Převedení ultrafialového záření na viditelné světlo je stejně jako u CRT monitorů zajištěno luminoforem, kterým je pokryta zevnitř každá obrazová buňka (viz níže). Luminofor způsobuje, že po vstřebání elektronu či ultrafialového záření vyzáří viditelné světlo. Celý plazma displej je tvořen matricí miniaturních fluorescentních buněk (pixelů), které jsou ovládány sítí elektrod. Buňky jsou uzavřeny mezi dvěma tenkými skleněnými tabulkami, každá obsahuje malý kondenzátor a tři elektrody. Adresovací elektroda je umístěna na zadní stěně buňky, zatímco dvě transparentní zobrazovací elektrody leží na přední stěně.


Pozitiva technologie PDP:
- Jas a kontrast - Plazmový televozir zapíná a vypíná jednotlivé body v každém obrazu, takže důkladně potlačuje emisi světla v černých partiích. Díky tomu poskytuje realistický obraz s vynikajícím podáním černé.
- Zorný úhel - Vysoký kontrast při sledování z libovolného úhlu je samozřejmostí. U LCD technologie klesá kontrast.
- Odezva pohybu - Rychlým a přesným zapínáním a vypínáním obrazových bodů je dosaženo ostrého, čistého a přirozeného obrazu. Dokáže tedy zobrazovat bez problémů rychlé pohyby.
- Barvy - Podání barev je kvalitní jak ve světlých tak tmavých scénách

Negativa technologie PDP:
- Statický obraz - Postupné vypalování obrazu na stínítko monitoru. Loga TV stanic plazma displejům z tohoto důvodu příliš nesedí - výrobci vypalování obrazu předcházejí nasazování speciálních technologií, které například logo nepozorovatelně roztřesou a zabrání tak tomu, aby se ukazovalo na stále stejném místě panelu.
- Odraz panelu - Nevýhodou je skleněný kryt chránící displej. Jakmile na něj dopadají světelné paprsky (slunce, umělé osvětlení) pod určitým úhlem, bude se vám obraz nepříjemně lesknout.
- Spotřeba - Díky typu technologie zobrazování je spotřeba těchto televizí vyšší.
TOPlist
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek